,
Aktualita publikována: Po. 05. Červen 2017

Program projektu C.A.S. Veselý senior 2 pro pražské seniory – leden 2017, v budově Krajského výboru Svazu důchodců ČR Na Bělidle 252/34, Praha 5 (přímo proti stanici metra Anděl a tramvajové zastávce)

 

Čtvrtek 8. 6. – 14.00 – 16.00 – Senior a jeho práva při léčbě, hospitalizaci, zastoupení při jednání. Ochrana osobnosti (jméno, podoba a soukromí, duševní a tělesná integrita, nakládání s částmi lidského těla a ochrana těla po smrti), Narušení schopnosti právně jednat (předběžné prohlášení, nápomoc při rozhodování, zastoupení člena domácnosti, omezení svéprávnosti), Zdravotnické právo (lidské tělo, vztah lékař a pacient, informovaný souhlas, převzetí člověka do zdrav. zařízení bez jeho souhlasu, právo na důvěrníka, odpovědnost za lékařský zákrok a náhrada újmy). Přednáší Klára Adámková, absolventka Právnické fakulty UK, místnost ve 3. patře, přihlášky k účasti na emailu: lovi@post.cz

Úterý 13. 6. – 10.00 – trénování pamětiNaďou Motyčkovou, místnost ve 3. patře

Středa 14. 6. – 15.00 Halušky a pirohy – vaření se Starou gardou kuchařů AKC ČR pány Eichnerem a Makusim, kuchyně v přízemí, přihláška k účasti na emailu: jeichner@seznam.cz

 

Aktualita publikována: Pá. 28. Duben 2017

Program projektu C.A.S. Veselý senior 2 pro pražské seniory – leden 2017, v budově Krajského výboru Svazu důchodců ČR Na Bělidle 252/34, Praha 5 (přímo proti stanici metra Anděl a tramvajové zastávce)

 Úterý 9. 5. – 10.00 – trénování pamětiNaďou Motyčkovou, místnost ve 3. patře

Středa 24. 5. – 15.00 – Bylinky – vaření se Starou gardou kuchařů, pány Eichnerem a Makusim, kuchyně v přízemí, přihlášky na mail: jeichner@seznam.cz

Pondělí 29. 5. – 14.00 – 16.00 – Sousedská práva, hranice domácí svobody – Kam až sahá svoboda souseda? V kolik hodin musí vypnout hlasitou hudbu nájemníci v domě a kdy musí skončit koncert na volném prostranství? Jak jednat s problémovými sousedy a na koho se obracet o pomoc? Kdo může být obětí domácího násilí? Násilí nemusí být jen fyzické. Jakými právními prostředky se může oběť násilí bránit? Lektorka Sára Handlová, místnost ve 3. patře, přihlášky na mail: lovi@post.cz

Aktualita publikována: Čt. 23. Březen 2017

Program projektu C.A.S. Veselý senior 2 pro pražské seniory – leden 2017, v budově Krajského výboru Svazu důchodců ČR Na Bělidle 252/34, Praha 5 (přímo proti stanici metra Anděl a tramvajové zastávce)

Čtvrtek 13. 4. – 13. 00 – 15.00 – Spotřebitelské právo aneb jak se vyznat ve smlouvách? Seminář s Viktorem Hatinou, kter účastníkům zodpoví otázky: Co je to smlouva a jak ji lze uzavřít? Jaká pravidla platí při uzavírání smluv a na co můžeme narazit? Kdo je druhou stranou smlouvy? Jak zajistit, zda může druhá strana splnit to, k čemu se zavázala? Jak se bránit před nekalými obchodními praktikami? Co dělat, když si podpis pod smlouvu rozmyslíme? Jak se vyznat v obchodních podmínkách a na co se v nich dá narazit? Přihlášky na seminář na mail: lovi@post.cz, uskuteční se v místnosti ve 3. patře

Středa 26. 4. – 15.00 Zabijačka (zajímavé recepty i praktická ukázka a ochutnávka) – připravují kuchaři Staré gardy Asociace kuchařů a cukrářů ČR, pánové Eichner a Makusi – v kuchyni u kavárny v přízemí – přihlášení k účasti na mail: jeichner@seznam.cz

Fotogalerie

Květnové vaření s kuchaři Staré gardy AKC ČR na téma – bylinky:

 

Květnové trénování paměti s Naďou Motyčkovou:

 

Dubnové vaření s kuchaři Staré gardy AKC ČR bylo zabijačkové. Tady několik receptů:

Jelítka s jablky 4 porce – krvavá jelítka 500 g, jablka 600 g, sádlo 120g.  Studená jelítka nakrájíme na větší kolečka a opečeme na sádle. Jablka očistíme, vykrojíme jádřinec a nakrájíme na kostičky. Potom opečeme na výpeku. Nakonec přidáme opečená jelítka.

Šusprejt  5 porcí – brambory 2000g, škvarky 300 g, cibule 150 g,sádlo 100 g sůl, mletý pepř, česnek, majoránka. Uvaříme brambory ve slupce ,vařené oloupeme a nakrájíme na kostky. Cibuli osmažíme do světle hněda, přidáme škvarky( velké překrájíme). Opečeme. Smícháme s brambory, osolíme okořeníme a dáme do trouby zapéci do zlatova.

Venkovský zabijačkový guláš 5 porcí – uzená kýta 700 g, vepřová plec, 700 g, sádlo 150 g, cibule 600 g, mletá paprika sladká 60g, feferonka čerstvá, ( kdo nechce ,nemusí ), česnek, sůl, brambory 1500 g, hladká mouka 50 g , křen 140 g. Rozpálíme sádlo, (50 g necháme na jíšku), přidáme drobně nakrájenou cibuli, osmahneme  do zlatova. Vložíme na kostky nakrájené uzené maso a na kostky nakrájenou vepřovou plec. Osmahneme, vmícháme mletou papriku, zalijeme vývarem. Základ ochutíme česnekem, osolíme, případně přidáme feferonku. Dusíme. V polovině dušení přidáme na kostky nakrájené , očistěné brambory. Podusíme a zahustíme tmavou jíškou připravenou ze sádla a hladké mouky (můžeme použít i hotovou jíšku-nemusí se dlouho vařit) Nakonec vmícháme očistěný, nastrouhaný křen.

Právní poradna – Spotřebitelské právo aneb jak se vyznat ve smlouvách?

 

Dubnové trénování paměti s Naďou Motyčkovou.

 

Stará garda kuchařů s pány Eichnerem a Makusim připravovali velikonoční pochoutky.

Vinné krokety z vepřového masa se sýrem: 600 g mletého bůčku, 120 g strouhaného sýra, 110 g smetany 33%, 220 ml bílé víno, 50 g hladké mouky, 130 g strouhané housky, vejce, strouhanka na obalování, olej na smažení, sůl, muškátový květ nebo oříšek, mletý pepř. Mleté maso našleháme se smetanou, bílým vínem, přidáme mouku, strouhanku dle potřeby. Ochutíme kořením a solí. Necháme v chladničce odležet 1 hodinu. Potom tvarujeme válečky(krokety, které obalíme v našlehaných vejcích a strouhané housce. Nebo našleháme bílky, přidáme zakysanou smetanu a v tomto těstíčku a strouhance obalujeme. Osmažíme a podáváme s bramborovou kaší.

Velikonoční koktejl: Zbytky z pečeného jehněčího i jiného masa 750 g, 250 ml bílé víno, 250 g kečupu, 150 ml šlehačky, 3 ks vařené vejce. Na dochucení sůl, špetka cukru, citronová šťáva, vorčestr. Maso nakrájíme na kostičky nebo na nudličky. Kečup smícháme s bílým vínem, šlehačkou. Tuto směs nalijeme na maso. Ochutíme . Promícháme a necháme půl hodiny odležet. Nakonec vmícháme na kostičky nakrájená vejce natvrdo.

Smažené boží milosti: 250 g hladké mouky, sůl ½ lžičky, 3 žloutky, 2 lžíce rumu, citronová kůra ½ lžičky, 1 vrchovatá lžíce moučkového cukru,4 velké lžíce zakysané smetany. Olej na smažení a moučkový cukr na obalování+ vanilínový cukr, hladká mouka na posypávání.  Všechny suroviny smícháme a vypracujeme těsto. Podle potřeby můžeme přidávat smetanu nebo mouku. Záleží na kvalitě mouky. Vypracované těsto vyválíme , vykrajujeme tvary a smažíme. Smažené obalujeme v moučkovém cukru smíchaným s vanilínovým cukrem.

Březnové trénování paměti s Naďou Motyčkovou.

V březnu si do své talk show Helena Šulcová pozvala německého novináře Hans-Jörg Schmidta, dlouholetého korespondenta prestižních německých novin Die Welt a Sächsische Zeitung v Praze. Účastníci si s ním povídali o jeho zkušenostech s prezidentem Václavem Havlem, premiérem Milošem Zemanem, ale také o migrantech v Německu a o EU.

Únorová talk show Heleny Šulcové s otcem Petrem Kolářem, jezuitským knězem, mediálním odborníkem a vášnivým horolezcem pražské seniory zaujala. Diskuse přinesla řadu nových informací i pobavení.

Masopust na Veselém Kopci na Hlinsku s Janem Štorkem. 9. února přijel pan Štorek seznámit pražské seniory s tradicí, která je zapsána v nehmotném dědictví UNESCO. Zajímavé odpoledne.

I v únoru se pražští senioři v kuchyni s kuchaři Staré gardy, pány Eichnerem a Makusim, nenudili. Malý předkrm, pikantní těstoviny s ořechy: domácí těstovina 500g, smetana napůl se šlehačkou 250ml,chilli paprička 1/2 ks, olivový olej 100g, vlašské ořechy 250 g, sýr Pekorino.Na olivovém oleji osmahneme nasekané ořechy a feferonku. Zalijeme smetanou. Těstovinu uvaříme al-dente,smícháme s ořechy. Jednotlivé porce sypeme nastrouhaným sýrem.

unor-garda-9

Pak následovalo kuře Kung Pao: kuřecí prsa 750 g, 250 g arašídů, 8 lžic tmavé sójové omáčky, 5 lžic světlé sójové omáčky, 3 lžíce kukuřičného škrobu, sezamový olej 200 g, chilli paprička 2 ks, červená paprika 1 ks, rýžové víno(nebo sherry) 6 lžic, zelená cibulka 4 ks, 4 stroužky česneku, 2 lžičky cukru, siamský pepř, voda, černý ocet. Kuřecí maso nakrájíme na kostky. Ze dvou lžic tmavé omáčky , jedné lžíce světlé omáčky a lžičky škrobu připravíme marinádu,kterou smícháme s masem. Necháme, nejlépe přes noc, ale nejméně dvě hodiny odležet. Rozpálíme olej, ve kterém opečeme maso, to po upečení vyjmeme. Necháme na teple. Ve výpeku osmahneme, drobně nakrájený česnek, feferonku, drobně nakrájenou červenou papriku. Zalijeme omáčkou, kterou si připravíme ze zbytku sójových omáček, škrobu, octa, cukru, vody a pepře. Arašídy osmahneme na oleji a společně s nakrájenou cibulkou promícháme , necháme prohřát s masem. Nakonec přišla sladká tečka …

unor-garda-10

Jablkový koláč s ořechy „naruby“ :  5 ks vejce, podle váhy vajec cukr a polohrubou mouku, 550 g jablek, 150 g ořechů, 2 lžíce marmelády,skořicový cukr 1 ks, tuk a strouhanka na vysypání.Vejce šleháme s cukrem do pěny. Přisypáváme mouku. Jablka očistíme, nakrájíme na plátky. Ořechy posekáme. Pekáč vymažeme tukem, vysypeme strouhanou houskou. Na dno klademe plátky jablek, posypeme nasekanými ořechy. Marmeládu zředíme trochou vody a pokapeme jablka, posypeme skořicovým cukrem. Nalijeme těsto a v troubě při 170°pečeme 35 minut.

Přednášku o psaní největší internetové encyklopedie Wikipedia měl v lednu Vojtěch Veselý ze společnosti Wikimedia. Bylo velmi zajímavé. Počítáme, že na jaře seminář zopakujeme a doufáme, že zájemců z řad pražských seniorů přibude.

O vaření se Starou gardou kuchařů a cukrářů ČR je mezi pražskými seniory velký zájem. Tentokráte se vařilo z toho, co nám zbylo po Vánocích. Recepty:

Chudá rytířka s krémem  pro 4 osoby – stará vánočka 400 g, vejce 2 ks, polohrubá mouka 2 lžíce, hladká mouka 1 lžíce, špetka cukru, mléko 100 ml, strouhanka 200 g olej na smažení, 1 ks jablko, mletá skořice, cukr moučka na obalení.   Mléko na krém 200 ml, vanilkový pudink 1 lžíce, olej na smažení.Postup: Jablko nastrouháme oloupeme, zbavíme jádřince, nastrouháme nahrubo, ochutíme mletou skořicí,případně přisladíme a rozvaříme. Necháme vychladnout. Vánočku nakrájíme na plátky a ty ještě překrojíme napůl. Pomažeme trochu rozvařeným jablkem jednu půlku, druhou přiklopíme , přimáčkneme. Našlehané vejce smícháme se špetkou cukru,mlékem a moukou. Rozšleháme. Do tohoto těstíčka vložíme připravenou vánočku, obalíme a potom ještě obalíme ve strouhané housce.Osmažíme . Ještě teplé obalujeme v moučkovém cukru se skořicí. Podlijeme trochou vanilkového krému, který si uděláme tak, že v mléce zašleháme pudink a zavaříme. Dle chuti osladíme a můžeme přidat i rum.

Smažený řízek ve smetanové omáčce s cibulí – pro 4 osoby –  4 ks smažených řízků, 1 ks velká cibule, smetana na šlehání 300 ml, 50 g strouhaný sýr Postup: Smažené řízky dáme do pekáčku, poklademe kolečky cibule a zalijeme šlehačkou ve které jsme zamíchali strouhaný sýr. Nalijeme na řízky a necháme 15 minut v troubě zapéci.

Kakaový pudink s chia semínky- pro 2 osoby –    1 ks banán, lžíce kakaa, 150 ml smetany na vaření, 5 lžic chia semínek   – Postup: banán rozmačkáme, přidáme kakao, vymícháme s banánem, zalijeme smetanou, rozšleháme a vmícháme chia semínka. Nalijeme do formiček(hrníčků ) , necháme alespoň půl hodiny v chladu odstát.

Talk show Heleny Šulcové pro pražské seniory poprvé. Bývalá redaktora Českého rozhlasu 1 – Radiožurnálu a současná moderátorka streamového vysílání seznam.cz si jako prvního hosta pozvala komentátora Českého rozhlasu Plus, Radko Kubička.

Poslední prosincový program pro pražské seniory patřil také paní Nadě Motyčkové. Podvečer na téma Jihoafrická republika očima seniorů.

Na trénování paměti zábavnou formou s Naďou Motyčkovou přišli do budovy pražského KV Svazu důchodců ČR senioři na svátek Lucie.

Předvánoční vaření Staré gardy, kuchařů Jiřího Eichnera a Michala Makusiho a cukráře Josefa Švancera mělo u pražských seniorů úspěch. Linecké těsto a kapr s biskupskou omáčkou. Všichni pracovali a všichni také ochutnali.

I v prosinci proběhlo kvašení se Zuzkou Tomaščákovou. Workshop byl pro pražské seniory připravený na Mikuláše.

kvaseni-6-12

Panelová diskuse „Stárnoucí tým – dynamická firma!“ – AGE MANAGEMENT V DOBĚ DEMOGRAFICKÉ ZMĚNY.“ 11. 5. 2016 v Informačním centru OSN v Praze

Panelová diskuse  Demografické změny: Jsou naše zdravotní a sociální služby připraveny?“
25. listopadu 2015  v Informačním centru OSN v Praze

Panelová diskuse Stárnutí populace: Senioři, média a veřejné mínění
10. března 2015 v budově Českého rozhlasu

Panelová diskuse Stárnutí populace: jak zaměstnat 55+?
11. listopadu 2014 v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky

Panelová diskuse Stárnutí populace: ekonomická hrozba, nebo nové podnikatelské příležitosti?
13. května 2014 v Evropském domě

Příležitosti
>> ADMINISTRATIVA
>> DOUČOVÁNÍ
>> HANDICAPOVANÍ
>> SENIOŘI
>> DĚTI
>> JINÉ