,
Aktualita publikována: Pá. 06. listopadu 2020

„Dámy a pánové, milí účastníci vycházek s Centrem aktivního stárnutí, je nám velmi líto, ale opět musíme až do odvolání zrušit naše poznávací vycházky s průvodcem, panem Ing. Stěničkou. Situace vyžaduje respekt. Pevně věříme, že se vše v dobré obrátí a že se budeme moci opět každý měsíc těšit z krás Prahy. Opatrujte se, buďte pozorní, ale nebojte se. Pevné zdraví Vám všem přejeme.“

Aktualita publikována: Po. 12. října 2020

Milí účastníci vycházek s C.A.S.! Z důvodů nouzového stavu a opatření vlády rušíme říjnovou vycházku do Podskalí 20. října. Doufáme, že stav se po tomto opatření zlepší tak, abychom v našem programu mohli pokračovat v listopadu. O další změně vás budeme informovat. Děkujeme za pochopení a přejeme pevné zdraví.

Aktualita publikována: Út. 02. června 2020

Rozhodli jsme se, že letošní jarní vycházky zrušíme. Začneme opět od září 2020. Přejeme vám tedy krásné prázdniny, hodně zdraví a v září se těšíme na shledání.

 

Nové technologie: příležitost nebo výzva pro stárnoucí populaci?
Publikováno v St. 20. června 2018 v rubrice Aktuality

Nový ročník konference projektu (ne)stárneme! se bude konat ve dnech 27 – 28. března 2019. 

Téma konference:

Stárnutí populace a klesající počet lidí v „produktivním věku“ představují vážný problém pro naše zdravotní a sociální systémy. Nové technologie mohou přispět k prodloužení nezávislého života starších lidí a doby, po kterou zůstávají aktivní a soběstační. Technologická řešení, jako je vzdálené sledování pacientů, mohou pomoci vyhnout se pobytu v nemocnici nebo ho alespoň zkrátit. Robotické stroje mohou zvýšit kvalitu práce pečovatelů a dokonce lidskou sílu v některých činnostech nahradit. Technologie může posloužit také jako nástroj vedoucí k prodloužení pracovního života, tím že zastane nebo usnadní fyzicky náročnou práci. Informační a komunikační technologie mají obrovský potenciál pro posílení společenského zapojení starších lidí prostřednictvím videokonferencí a sociálních médií. Technologický pokrok přichází ale také s temnou stránkou a starší lidé patří v tomto směru k nejzranitelnějším obětem např. phishingu, internetových podvodů nebo hoaxů. Horší technologické dovednosti starších pracovníků zvyšuje riziko propuštění a dlouhodobé nezaměstnanosti. V blízké budoucnosti se starší lidé budou muset více a více spoléhat na své technologické dovednosti, aby se mohli vyrovnat se svými pracovními nebo každodenními činnostmi, nebo v komunikaci se svými příbuznými, úřady a různé poskytovatele služeb.

Konference by měla přispět ke kritickému zkoumání vzájemného vztahu mezi stárnutím a novými technologiemi v následujících oblastech:

  • Stříbrná ekonomika – zařízení a služby přizpůsobené potřebám starších lidí; věku přátelské technologie.
  • Trh práce – průmysl 4.0; ICT jako výzva pro starší pracovníky a jejich ohrožení v důsledku nedostatku technologických dovedností; zaměstnatelnost starších pracovníků; věková diskriminace při náboru nových pracovníků a ageismus na pracovišti; technologie usnadňující fyzickou práci; opatření vedoucí k prodloužení pracovního života; pozdní kariéra a její řízení; age management.
  • ICT – sociální inkluze a celoživotní učení; starší lidé na internetu a na sociálních médiích; věku přátelské přístroje (telefony s velkými tlačítky atd.); speciální aplikace pro starší lidi (upomínky na léky, fitness monitoring atd.); zranitelnost starších lidí (phishing, internetové podvody, hoaxy atd.).
  • Vnímání – postoje starších lidí k novým technologiím a ochota je používat;  cenová dostupnost;  etické výzvy spojené s novými technologiemi.
  • Doprava a mobilita – robotické technologie; autonomní automobily; a pokročilé systémy asistence řidiče pro starší zákazníky.
  • Zdravotnictví – moderní technologie ve zdravotnictví a pro dlouhodobou péči; eHealth; telemedicína; zdravotní pomůcky.

Příležitosti
>> ADMINISTRATIVA
>> DOUČOVÁNÍ
>> HANDICAPOVANÍ
>> SENIOŘI
>> DĚTI
>> JINÉ