,
Aktualita publikována: Pá. 06. listopadu 2020

„Dámy a pánové, milí účastníci vycházek s Centrem aktivního stárnutí, je nám velmi líto, ale opět musíme až do odvolání zrušit naše poznávací vycházky s průvodcem, panem Ing. Stěničkou. Situace vyžaduje respekt. Pevně věříme, že se vše v dobré obrátí a že se budeme moci opět každý měsíc těšit z krás Prahy. Opatrujte se, buďte pozorní, ale nebojte se. Pevné zdraví Vám všem přejeme.“

Aktualita publikována: Po. 12. října 2020

Milí účastníci vycházek s C.A.S.! Z důvodů nouzového stavu a opatření vlády rušíme říjnovou vycházku do Podskalí 20. října. Doufáme, že stav se po tomto opatření zlepší tak, abychom v našem programu mohli pokračovat v listopadu. O další změně vás budeme informovat. Děkujeme za pochopení a přejeme pevné zdraví.

Aktualita publikována: Út. 02. června 2020

Rozhodli jsme se, že letošní jarní vycházky zrušíme. Začneme opět od září 2020. Přejeme vám tedy krásné prázdniny, hodně zdraví a v září se těšíme na shledání.

 

Příběhy aktivního seniorství
Publikováno v St. 02. května 2018 v rubrice Fotogalerie

Aktivní přístup k životu příliš neodpovídá běžným představám o seniorech. Existují však senioři, jejichž energie, činorodost a radost ze života mohou být inspirativní. Každý z trojice, která přišla 11.4. 2018 na diskusi „Příběhy aktivního seniorství“ má jiný příběh, ale jedno je spojuje – nemají vůbec čas.
Paní Daniela Radková z AkSen (Aktivní senior, z.s.) po ztrátě blízkého člověka sama prošla těžkou nemocí. Po léčbě odstřihla celý svůj předchozí život a vydala se novým směrem. Studium na několika univerzitách třetího věku ji přivedlo k mnoha aktivitám a spojilo s mnoha spolky kamarádů. Dnes působí v několika organizacích jako ONKO-ISIS Opava, SenSen, Konto bariéry, AkSen, byla nominována na Seniora roku, leze na komíny a najít volné místo v jejím kalendáři je téměř nemožné. A kde bere energii? Čerpá ji z makrobiotické stravy a na akcích, do kterých se znovu a znovu nadšeně pouští.
Jiří Eichner je zasloužilý mistr kulinářského řemesla. Práce kuchaře mu zaplnila většinu času jeho života, po odchodu do důchodu mu ale chyběli kolegové, a tak založil senior klub Stará garda a společně s dalšími bývalými kuchaři a cukráři začali dělat to, na co neměli za aktivního života čas, protože byli pořád v práci. Jezdí po vlastech českých, navštěvují hrady a zámky, chodí do muzeí atd. Zároveň je ale stále baví vaření – pravidelně proto vaří např. na Gastrohradci a mnoha podobných gastronomických akcích. Čerpají ze starých kuchařek, používají suroviny a recepty, ze kterých vařili během své praxe, a mají stále úspěch. Rádi předávají své zkušenosti mladším a nezapomínají ani na své bývalé kolegy, kteří by snad v důchodu mohli trpět samotou a smutkem. Posláním Staré gardy je dostat kuchaře zpátky do života.
Lenka Komendová ze Života 90 se po většinu života věnovala kultuře, zpívala, hrála na akordeon a profesně se věnovala inventarizaci výtvarných děl v institucích jako Národní památkový ústav či Národní galerie. Odešla do předčasného důchodu, aby se 10 let starala o nemocného otce. K výtvarnému umění se ale vrátila. Inspirována radou malíře „vezměte štětec a malujte“ namalovala svůj první obraz a dokázala to. Od té doby tvrdí, že člověk nikdy neví, jakou vlohu v sobě má, a pokud se mu nějaká činnost líbí, měl by ji zkusit. Životní přelom pro ni znamenalo setkání s aktivitami Života 90. Kromě kolektivu báječných lidí paní Komendovou činí šťastnou kurzy arteterapie, malování, angličtiny a zpěvu. Nechyběla ji nikdy ani obdivuhodná smělost pouštět se do nových věcí. Vždyť také jednoho dne bez valné znalosti angličtiny odjela pracovat do Anglie a později na Mallorku jako au-pair babička. Všechny tak vyzývá, aby neseděli doma a přišli do Života 90 – jí toto rozhodnutí změnilo život.
Tři konkrétní příběhy aktivního seniorství ukazují, že období seniorského věku, pokud zdraví dovolí, vůbec nemusí být smutné a beznadějné, že si člověk může splnit spoustu snů, přání a aktivit, na které neměl v produktivním věku čas. Jak poznamenala moderátorka diskuse paní Eliška Klepalová ze spolku Centrum aktivního stárnutí, někteří senioři bohužel dost často sedí doma a nadávají, že jsou sami a nikdo je nechce – prožívají docela hezký úsek života celkem nešťastně. Co ale dělat, když celý život pracujeme v plném nasazení a pak přijde důchod a máme pocit vzduchoprázdna? Odpovědi účastníků diskuse „Příběhy aktivního seniorství“ jsou inspirativní – pokud můžete, jděte např. do Centra aktivního stárnutí nebo jiného spolku, který pomáhá seniorům vyplnit volný čas, a nebo se dejte dohromady s jinými seniory a založte si svůj spolek. Pasivita totiž nesouvisí s věkem, lidé jsou líní od nátury. Existuje také řada dobrovolnických programů, které umožňují volný čas a zkušenosti využít pro někoho jiného, např. načítání knih pro nevidomé, pomoc hendikepovaným, …………. i s tím Vám může pomoci Centrum aktivního stárnutí !
Všem děkujeme!

Příležitosti
>> ADMINISTRATIVA
>> DOUČOVÁNÍ
>> HANDICAPOVANÍ
>> SENIOŘI
>> DĚTI
>> JINÉ